Skip to Content Skip to Footer
Faculty Committees banner image

Faculty Committees

AY 2020-21

| Promotion & Tenure | Promotion & Tenure (Professor) | Curriculum || Smith Award | Teacher of the Year | Scholar of the Year | CASE | Minigrant |Dean's Faculty Advisory Committee | Service of the Year | U.C.A.R.E. | William Woods Lecture Series

 

Promotion & Tenure Committee

Unit Committee Member
Biology Fran Norflus (21) Barbara Musolf (21)
Chemistry & Physics Caroline Sheppard (22) Richard Singiser (21)
English Cantice Greene (23) Eugene Ngezem (21)
Humanities Andrew Kurt (22) Marko Maunula (21)
Interdisciplinary Studies Xueyu Cheng (22) Shannon Cochran (21)
Psychology Charlie Harris (23) Pinar Gurkas (22)
Social Sciences Mara Mooney (21) Antoinette France-Harris (22)
Teacher Education Winifred Nweke (22) Mandy Lusk (23)
Visual & Performing Arts Mark May (21) Steve Spence (22) - Chair 

Return to Top


Promotion & Tenure (Professor) Committee

Unit Committee Member
Biology Stephen Burnett (21)
Chemistry & Physics Augustine Aygeman (21)
English Patricia Smith (21)
Humanities Alex Hall (22) - Chair
Interdisciplinary Studies Christie Burton (21)
Psychology Eric Bridges (22)
Social Sciences Augustine Ayuk (23)
Teacher Education Erica Dotson (23)
Visual & Performing Arts Virginia Bonner (23)

Return to Top


Curriculum Committee

Unit Committee Member
Biology Stephen Burnett (21)
Chemistry & Physics Richard Singiser (21) - Chair
English Barbara Goodman (22)
Humanities Marko Maunula (23)
Interdisciplinary Studies Michael Lindsay (21)
Psychology Brain Goldman (22)
Social Sciences Bryan Robinson (21)
Teacher Education Erica Dotson (21)
Visual & Performing Arts Mark May (22)

Return to Top


Graduate Curriculum Subcommittee of the Arts & Sciences' Curriculum Committee

Unit Committee Member
Biology Jere Boudell (23)
Chemistry & Physics Dmitriy Beznosko (23) - Chair 
English Patricia Smith (23)
Humanities Christopher Ward (22)
Interdisciplinary Studies Xueyu Cheng (21)
Psychology Pearl Chang (23)
Social Sciences Andrea Allen (21)
Teacher Education Mandy Lusk (22)
Visual & Performing Arts Steve Spence (23)

Return to Top


Arts & Sciences' Smith Award Committee

Unit Committee Member
Biology Stephen Burnett (21)
Chemistry & Physics Vacant (23)
English Susan Copeland (22)
Humanities Andrew Kurt (21)
Interdisciplinary Studies Christie Burton (21)
Psychology Erica Gannon (23)
Social Sciences Emran Khan (23)
Teacher Education Vacant (23)
Visual & Performing Arts Jonathan Harris (23)

Return to Top


Arts & Sciences' Teacher of the Year Committee

Unit Committee Member
Biology Diane Day (21)
Chemistry & Physics Drew Brandon (23)
English Robert Pfeiffer (22)
Humanities David Gilbert (22)
Interdisciplinary Studies Xueyu Cheng (21) 
Psychology Mark Daddona (22) - Chair
Social Sciences Drew Case (23)
Teacher Education LaTasha Adams (22)
Visual & Performing Arts Alan Xie (23)

Return to Top


Arts & Sciences' Scholar of the Year Committee

Unit Committee Member
Biology Francine Norflus (23)- Chair
Chemistry & Physics Tatiana Krivosheev (21)
English Kathryn Pratt Russell (22)
Humanities David Gilbert (21)
Interdisciplinary Studies Sherry Southard (21) 
Psychology Christina Grange (23)
Social Sciences Antoinette France-Harris (23)
Teacher Education Sharren Thomas (22)
Visual & Performing Arts Shandra McDonald (22)

Return to Top

Creative Activities & Scholarship Enrichment Committee

Unit Committee Member
Biology Ann Showalter (23)
Chemistry & Physics John Meyers (21)
English Kavita Surya (23)
Humanities Rosario Vickery (22)
Interdisciplinary Studies Vangela Humphries (21)
Psychology Christina Grange (22)
Social Sciences Lisa Holland-Davis (22)
Teacher Education Winifred Nweke (21) - Chair
Visual & Performing Arts Shawn Bulloch (21)

Return to Top


Minigrant Committee

Unit Committee Member
Biology Chris Kodani (21) 
Chemistry & Physics Rosann O'Neill (22)
English Susan Copeland (21)
Humanities Carol White (22)
Interdisciplinary Studies Elnora Farmer (22)
Psychology Charlie Harris (21) 
Social Sciences Karen Young (22) 
Teacher Education LaTasha Adams (21)
Visual & Performing Arts Derrick Vanmeter (22)

Return to Top


Dean's Faculty Advisory Committee

Unit Committee Member
Biology Keira Davis (22) Stephen Klusza (21)
Chemistry & Physics Drew Brandon (21) Vacant (22)
English Vacant (22) Jennifer Parrott (21)
Humanities Randall Gooden (22) Andrew Kurt (21)
Interdisciplinary Studies Christie Burton (22) Shannon Cochran (21)
Psychology Pinar Gurkas (22) Erica Gannon (21)
Social Sciences Augustine Ayuk (21) Nayab Hakim (22)
Teacher Education Rosetta Riddle (22) Winifred Nweke (21)
Visual & Performing Arts Sean Vogt (22) Shontelle Thrash (21)

Return to Top


Service of the Year Committee

Unit Committee Member
Biology Vivian Padin-Irizarry (21)
Chemistry & Physics John Meyers (22)
English Kayla Rodney (23)
Humanities Andrew Kurt (22) - Chair
Interdisciplinary Studies Vangela Humphries (23)
Psychology Kitty Deering (23)
Social Sciences Taralyn Keese (22)
Teacher Education LaTasha Adams (23)
Visual & Performing Arts Francisca Maxwell (22)

Return to Top


U.C.A.R.E.

Unit Committee Member
Biology Stephen Klusza (22)
Chemistry & Physics Drew Brandon (21)
English Barbara Goodman (22)
Humanities Carol White (21)
Interdisciplinary Studies Michael Lindsey (22)
Psychology Eckart Werther (21)
Social Sciences Lisa Holland-Davis (22)
Teacher Education Sharren Thomas (21)
Visual & Performing Arts Randy Clark (22)

 

Return to Top



William Woods Lecture Series

Unit Committee Member
Biology Keira Davis (23)
Chemistry & Physics Rosann O'Neill (21)
English Brigitte Byrd (21)
Humanities Jelani Favors (22)
Interdisciplinary Studies Elnora Farmer (21)
Psychology Deborah Deckner Davis (22)
Social Sciences Andrea Allen (22)
Teacher Education Rosetta Riddle (21)
Visual & Performing Arts Virginia Bonner (22)

Return to Top